❀ Panorámás szállás Miskolctapolcán, a Bükk hegység ölelésében ❀
Egész napos túraajánlat a Miskolchoz aránylag közel lévő Szlovákia.
Mi a Suchá Belá szurdokban túráztunk a lányommal, egy csoporttal. Izgalmas kaland, hatalmas élmény és kihívás volt felkapaszkodni létrákon, pallókon, keresztül a vízesések mentén, a táj elképesztő, lenyűgöző. Kora reggel indultunk, 13,5 km-t tettünk meg gyalog, késő este érkeztünk vissza.
A Szlovák Paradicsom Nemzeti Park 19 763 ha kiterjedésű védett terület Szlovákiában, a Káposztafalvi-karszt vidékén. Területéből 13 011 ha szigorúan védett, érintetlen élővilággal. Fő látványosságai a Hernád-áttörés látványos szurdokvölgyei (kanyonjai) és az azokat összekötő hágók, valamint a Dobsinai-jégbarlang.
Ez egy olyan csoda, amit mindenképpen látni kell!
Most, hogy visszanézem a képeket, már el is határoztam, hogy az idén (2022) ha lehetőség lesz rá és nem lesz valami korlátozás megint, mindenképpen elmegyünk erre a vidékre túrázni. :)
Nézd meg a képeket! > Szlovák Paradicsom ☼
Magyarország északkeleti szögletében, a Bódva folyó völgyét szegélyező Aggteleki Nemzeti Park területén, Szögliget község határában emelkedik a 460 méter magas Várhegy, amelyet a hatalmas kiterjedésű Szádvár középkori erődítményének romjai koronáznak.
Hát ez valami egészen elképesztő volt! A szurdokvölgyben haladva gyönyörű mohás sziklák mindenfelé, párás levegő, szinte trópusi éghajlat fogadott. A tanösvény (kb.3 órás körút) Szádvárra vezetett, amikor megérkeztünk a várhoz, egyik ámulatból a másikba estünk, ezt mindenkinek látnia kell. A vár csúcsára egy hosszú falépcsőn kellett felmenni, rögtön a Batu Caves (Malajzia) jutott az eszembe a lépcsőjével (jó persze más volt), ott 272 lépcsőfok van, Szádváron pedig 276! Szóval csúcstartó. De mindez nem volt elég, és amikor már úgy érzed több meglepetés nem érhet, fent a csúcson eléd tárul az elképesztő táj. Messze belátni az Aggteleki Nemzeti Parkot, csodás erdők mindenfelé. Egyszerűen nem tudsz szabadulni a látványtól, szeretnél minél tovább gyönyörködni.
Szádvár megépítésének időpontja nem ismeretes, a szabálytalan alaprajzával a hegytető platóját követő vár első említése V. István 1268-ban kelt okleveléből származik. Mivel 1920-tól a csehszlovák határ szomszédságába esett, tiltott zónaként gazdátlanul romladoztak a középkori vár maradványai, területét visszahódította a természet. 2007-ben megalakult a Szádvárért Baráti Kör, amely szakmai felügyelettel rendszeres állagmegóvó és feltáró tevékenységet végez. A lelkes munka eredményeképp felújításra kerültek a sétányok, lépcsők, falak.
Nézd meg a képeket! > Szádvár ☼
Az ország északi csücskében, Miskolctól körülbelül 65 kilométerre, az Aggteleki Nemzeti Park területén fekszik az ország mesebeli, apró települése, Jósvafő, melynek egyik leglátogatottabb természeti látnivalója hazánk egyik legszebb ember alkotta tava, a falu kapujától nem messze található jósvafői tengerszem.
A megkapó völgyben elterülő, csodálatos környezettel rendelkező tó, mely tündöklő, smaragd színét az őt tápláló tiszta, bővizű forrásoknak köszönheti.
Ha a parton följebb sétálunk, kellemes parkba érkezünk. Balra fakad az ország legnagyobb vízhozamú, hideg vizű forrása, a Jósva. Másodpercenként 7-8000 liter vízzel gazdagítja a Jósva-patakot.
A Jósvafői barlanghoz tartozó parkolótól a P és S jelzésű, együtt futó turistautak vezetnek el a tóhoz (400 m).
Autóval legközelebb a Baradla-barlang bejáratánál tudunk parkolni.
Nézd meg a képeket! > Jósvafői tengerszem ☼